₺349,90 KDV Dahil
₺583,17 KDV Dahil
%40 İndirim
%40İndirim
Ücretsiz Kargo
₺189,90 KDV Dahil
₺316,00 KDV Dahil
₺119,90 KDV Dahil
₺200,00 KDV Dahil
Tükendi
₺89,90 KDV Dahil
₺150,00 KDV Dahil

Güç Adaptörü

Güç Adaptörü Fiyatları

 

Günümüzde günlük hayatta kullanılan akıllı cihazların sayısının yaygınlaşması ve yükselmesi sebebiyle, markasına bağlı olarak da satılan alınan güç adaptörleri çeşitlilik göstermektedir. Çoğunlukla apple şarj aleti ve apple adaptör piyasada kendi cihazlarının modeli ve farklılıkları ile iphone şarj aleti, iphone adaptörü, apple watch şarj aleti gibi cihaz çeşitleri ile iphone 11 şarj aleti, ayrıca hızlı şarj özelliği olan, iphone 11 adaptör, iphone 11 şarj aleti orjinal olan segment farklılıklarına sahip olmalarıyla çeşit yelpazesinde yer alırlar.

 

Fiyat aralıklarını belirleyen en önemli etken markası ve ürettiği güç kapasitesine göre değişmektedir. Hareket eden bir araçta elektronik akıllı cihaz kullanmayı ve şarj etmeyi mümkün kılanlar gibi daha basit cihazlar genellikle daha düşük bir ücret karşılığında temin edilebilir. Çeşitli elektronik akıllı cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış aygıtlar, özellikle akım dönüştürmeye yardımcı olmak için tasarlanmış cihazlar genellikle daha pahalı olmaktadır.

 

Güç Adaptörü Modelleri Nelerdir?

 

Güç adaptörleri, farklı güç kaynaklarını çeşitli cihazlara bağlamayı sağlayan cihazlardır. Bazı durumlarda, bir güç adaptörü yabancı bir ülkede satın alınan ülkede kullanıldığı gibi gibi bir elektrikli cihazı, aygıtın kendisi üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadan kullanılmayı sağlar. Amacına, gücüne, modeline ve işlevine bağlı olarak, güç adaptörlerinin maliyetleri değişir. Şehir şebekesinden, alternatif akım gelir. Evdeki cihazlar ise doğru akımla çalışır. Adaptörler, alternatif akımı doğru akıma çevirir. Alternatif akım (AC), depolanamazken doğru akım (DC) depolanabilir. Şehrin hattından gelen elektriğin pilde saklanmasını sağlayan şarj adaptörüdür. Adaptörlerin köprü tipi doğrultucu, tam ve yarım dalga doğrultucu çeşitleri bulunur. Adaptörler, diğer adıyla redresörler, hattan gelen gerilimi düşürerek enerjiyi elektronik cihazlara uygun hâle getirirler.

 

Apple 5W, 12 W, 20 W, 30 W, 50W, 96 W güç çeşitliliğine sahiptir. USB-C ve type-A olarak kablolara göre değişen modelleri bulunmaktadır. Akıllı telefonlar için de çeşitler bulunmaktadır. AC’yi DC’ye dönüştüren şarj adaptörleri, bilgisayar ve telefon gibi bataryalı elektronik cihazlara elektrik enerjisini saklamaktadır. Böylece cihaz, elektrik hattına bağlı kalmadan bir müddet çalıştırılabilmektedir.

 

Güç Adaptörünün Özellikleri Nelerdir?

 

Adaptörler, dalgalı akımı düşük değerde doğru akıma çeviren elektronik aygıttır. Takılacağı elektronik aygıtlar genellikle düşük değerdeki doğru akımla çalışır. Takılarak kullanılma sırasında bu araçlar pille çalıştırılacak olarak dizayn edilmiştir. Güç adaptörü, hattan gelen elektriği, cihaza uygun hâle getirerek bu aletin çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra alternatif akımı doğru akıma dönüştüren adaptörler, elektrik enerjisinin pilde saklanmasını mümkün kılmaktadır. Kullanıcılar tarafından tercih edilirken, daha ekonomik olması için bazı durumlarda şehir akımından yararlanılmak istenmektedir. Bu durumda adaptörler, ilk önce dönüştürücü ile belirli değerdeki şehir akımını, aygıtın ihtiyaç duyduğu değerdeki gerilime düşürür. Bu gerilim dalgalıdır. Daha sonra diyotlar tarafından bu gerilim doğru akıma çevrilir.

 

Adaptörden elde edilen bu doğru akım, pildeki kadar iyi değerlere ulaşamaz. Bu yüzden bazı cihazlarda şehir akımı ile çalışma sürecinde istenmeyen durumlar oluşur. Bunu engellemek adına, güç adaptörleri devreye girer. Güç adaptörleri, farklı güç kaynaklarını çeşitli cihazlara bağlanmasını sağlayan elektronik cihazlardır. Yüksek akım değerine sahip olan şehir elektriğinin kullanılan aygıta göre uygun akım değerine düşürülmesini sağlarlar. Elektronik cihazların türüne göre değişmesiyle beraber, doğru akımla çalışmalarına yardımcı oldukları için sık sık kullanılmaktadır.

 

Bir diğer özelliği kullandıkça ısınmasıdır. Yaz aylarında adaptörlerin takıldığı cihazı da ısıttığı gözlemlenebilmektedir. Eğer bu sıcaklık çok yüksek değil ve ele alınabilecek haldeyse, bu durum normal olarak kabul edilebilir. Bu durumların tersindeyse, güç adaptöründe, cihazda ya da cihazın kullanımında bir problemin olduğu düşünülebilir. Güç adaptörü, şarj etme sırasında cihaza güç de sağlar. Yani cihaz şarj oluyorken kullanıcı tarafından kullanılabilmesi için adaptör tarafından gereken akım da sağlanır. Adaptörler ile doğru akım sağlandığı takdirde birçok aygıtın şarj edilmesi gerçekleştirilebilmektedir.

 

Güç Adaptörü Nerede Kullanılır?

 

Farklı elektronik cihaz tipleriyle kullanılan harici güç adaptörünün örnekleri de vardır. Cep telefonları ve elde taşınır cihazlar, basit bir güç adaptörüyle birlikte gelir. Oldukça küçük cihazlara bağlanabilen ve taşınabilir bataryalarda depolanan elektrik akımını kullanmalarına izin veren adaptör modelleri de vardır. Güç adaptörü tasarımlar, standart güç kablosunun bir ucundaki adaptöre takılmasına ve adaptörün diğer ucunu alternatif bir güç kaynağına takmaya izin verecek şekilde yapılandırılmıştır, böylece güç adaptör elektrik kesintisi sırasında oldukça iyi bir çözümdür.

 

Alternatif akım, dalgalı akım olarak tanımlanmaktadır. Bu akımın genliği ve manyetik kutuplarının yönü sürekli değişmektedir. İzlediği yol, genellikle sinüs dalgaları şeklindedir. DC ise sabittir. Manyetik alanlarının yönü değişmemektedir. Doğru akımdaki pozitif ve negatif uçlar, değişmemektedir. Dolayısıyla doğru elektrik akımının manyetik yönleri, alternatif akımdakinin aksine sabit yön izlemektedir. Evlerde çalışan cihazlar, bu akımdan beslenir. Güç adaptörlerinde, en yaygın olanlarından biri laptop için kullanılan adaptörlerdir. Elektrik akımını laptopa ileten bu adaptörler, çıkarıldıktan sonra da laptopun kullanılmasına olanak sağlar. Eğer laptopa yani DC gerilime ihtiyaç duyan cihaza AC uygulanırsa cihaz bozulma riski taşır.

 

Güç Adaptörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Markalar tarafından ürünün orijinal güç sağlayıcısının alınmasını önerilmektedir. Yanlış adaptör seçiminde, cihazdan istenilen performans elde edilemeyebilir, cihaz çalışmayabilir ya da bozulabilmektedir. Şarj adaptörün değerlerinin cihazla olan uyumu önemlidir. Örneğin, dizüstü bilgisayara uyumsuz bir şarj adaptörü bağlandığında bilgisayar, güvenlik için işlemci gücünü azaltarak yavaş kullanıma sebep olabilmektedir. Gerek telefon gerek bilgisayar için şarj adaptörü alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır: Şarj adaptörü almadan önce adaptörün güç verme değerleriyle cihaz için belirlenen güç değerleri, karşılaştırılmalıdır.

 

Cihaz için belirlenen değerlere, ürünün kasasının üzerinde (genelde dizüstü bilgisayarlarının arka kapağında bulunur), ambalajında veya resmî sitesinde bulunabilmektedir. Ürünün orijinal adaptöründeki (mevcut ise) değerler de bu konuda fikir verebilmektedir. Markanın destek servisi aranarak da bu bilgiler elde edilebilirken cihaza sağlanması gereken güç değerleriyle adaptörün değerleri eşleşmelidir. Günümüz piyasasında her şeyde olduğu gibi bu güç adaptörlerinde de oldukça fazla çeşitleri ile satılmaktadır. Kullanıcıların düşünmesi gereken ilk şey, şarj edecekleri cihazın özellikleridir. USB kablosunun giriş tipine göre değiştiği gibi cihazın ihtiyaç duyduğu güce göre seçilmelidir. Doğru akım değerleri ile güç tespit edildiği takdirde cihazı şarj etmek mümkündür.

 

Isınma sorunu orijinal ürün kullanılmamasıyla alakalı olabilmekle beraber, bu ürünler daha dayanıklı olur, batarya ömrünü de uzatır. Yani güç adaptörü alırken daha düşük fiyatlı olanlardan seçmek yerine, cihazın markasına ait olan şarj aleti tedarik etmek oldukça önemlidir. Yan sanayi olarak söylenen ve ucuza üretilen cihazlar, kalitesiz malzeme ile üretildiklerinden sorun çıkarabilir. Cihaza zarar verebilme olasılığından, bu ürünlerden kaçınılmalıdır. Kontrol devresi görevini görerek doğru akım elde edilmesini sağlamaktadır. Hemen hemen her cihazda adaptör vardır. Elektronik cihazlar, uygun elektrik için buna ihtiyaç duymaktadır. Bazıları cihazın içinde yerleşik olurken bazıları ise haricîdir. Klima, otomobil, televizyon gibi aletlerin güç redresörü içindedir. Alternatif akım, burada doğru akıma dönüştürülmektedir. Telefon, dizüstü bilgisayar, tablet gibi cihazların ise doğru akım sağlayıcısı haricî adaptörlerdir. Genelde haricî adaptörler kullanıcılar tarafından satın alınmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR