₺349,90 KDV Dahil
₺583,17 KDV Dahil
%40 İndirim
%40İndirim
Ücretsiz Kargo
₺189,90 KDV Dahil
₺316,00 KDV Dahil
%40 İndirim
%40İndirim
Ücretsiz Kargo
₺119,90 KDV Dahil
₺200,00 KDV Dahil
Tükendi
₺89,90 KDV Dahil
₺150,00 KDV Dahil

Güç Adaptörü Fiyatları

Günümüzde günlük hayatta kullanılan akıllı cihazların sayısının yaygınlaşması ve yükselmesi sebebiyle, markasına bağlı olarak da satılan alınan güç adaptörleri çeşitlilik göstermektedir. Çoğunlukla apple şarj aleti ve apple adaptör piyasada kendi cihazlarının modeli ve farklılıkları ile iphone şarj aleti, iphone adaptörü, apple watch şarj aleti gibi cihaz çeşitleri ile iphone 11 şarj aleti, ayrıca hızlı şarj özelliği olan, iphone 11 adaptör, iphone 11 şarj aleti orjinal olan segment farklılıklarına sahip olmalarıyla çeşit yelpazesinde yer alırlar. 

Fiyat aralıklarını belirleyen en önemli etken markası ve ürettiği güç kapasitesine göre değişmektedir. Hareket eden bir araçta elektronik akıllı cihaz kullanmayı ve şarj etmeyi mümkün kılanlar gibi daha basit cihazlar genellikle daha düşük bir ücret karşılığında temin edilebilir. Çeşitli elektronik akıllı cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış aygıtlar, özellikle akım dönüştürmeye yardımcı olmak için tasarlanmış cihazlar genellikle daha pahalı olmaktadır.

Güç Adaptörü Modelleri Nelerdir?

Güç adaptörleri, farklı güç kaynaklarını çeşitli cihazlara bağlamayı sağlayan cihazlardır. Bazı durumlarda, bir güç adaptörü yabancı bir ülkede satın alınan ülkede kullanıldığı gibi gibi bir elektrikli cihazı, aygıtın kendisi üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadan kullanılmayı sağlar. Amacına, gücüne, modeline ve işlevine bağlı olarak, güç adaptörlerinin maliyetleri değişir.

Adaptörler kendi aralarında üçe ayrılırlar. Yarım dalga doğrultucu adaptörler, farklı yönden gelen akımlara dirençli olduklarından pil ve şarj makinelerinde kullanılırlar. Tam dalga doğrultucu adaptörler, alternatif akım ve doğru akım arasında hiç kayıp vermeden geçiş yapmayı sağlar. Köprü tipi adaptörlerinin ise en önemli özellikleri yalnızca bir akımla çalışmalarıdır. 

Apple 5W, 12 W, 20 W, 30 W, 50W, 96 W güç çeşitliliğine sahiptir. USB-C ve type-A olarak kablolara göre değişen modelleri bulunmaktadır. Akıllı telefonlar için de çeşitler bulunmaktadır.

Akıllı telefon harici cihazlarda AC Adaptörü, laptopun bataryasını şarj etmek ve laptopun  prizle bağlantısını kestikten sonra batarya gücüyle kullanmaya yardımcı olması için kullanılan güç adaptörüdür. AC Adaptörü yardımıyla bilgisayar şarj edebilir veya bataryası olmayan laptopları doğrudan AC Adaptörü kablosu yardımıyla kullanılır. 

Güç Adaptörü Özellikleri Nelerdir?  

Adaptörler, dalgalı akımı düşük değerde doğru akıma çeviren elektronik aygıttır. Takılacağı elektronik aygıtlar genellikle düşük değerdeki doğru akımla çalışır. Takılarak kullanılma sırasında bu araçlar pille çalıştırılacak olarak dizayn edilmiştir. Pil bulunduran elektronik akıllı cihazların güç depolamasını ve bu gücü bir kaynağa bağlı değilken de kullanabilmesini sağlar. Kullanıcılar tarafından tercih edilirken, daha ekonomik olması için bazı durumlarda şehir akımından yararlanılmak istenmektedir. Bu durumda adaptörler, ilk önce dönüştürücü ile belirli değerdeki şehir akımını, aygıtın ihtiyaç duyduğu değerdeki gerilime düşürür. Bu gerilim dalgalıdır. Daha sonra diyotlar tarafından bu gerilim doğru akıma çevrilir.

Adaptörden elde edilen bu doğru akım, pildeki kadar iyi değerlere ulaşamaz. Bu yüzden bazı cihazlarda şehir akımı ile çalışma sürecinde istenmeyen durumlar oluşur. Bunu engellemek adına, güç adaptörleri devreye girer. Güç adaptörleri, farklı güç kaynaklarını çeşitli cihazlara bağlanmasını sağlayan elektronik cihazlardır. Yüksek akım değerine sahip olan şehir elektriğinin kullanılan aygıta göre uygun akım değerine düşürülmesini sağlarlar. Elektronik cihazların türüne göre değişmesiyle beraber, doğru akımla çalışmalarına yardımcı oldukları için sık sık kullanılmaktadır.

Bir diğer özellikleri kullandıkça ısınmalarıdır. Yaz aylarında adaptörlerin takıldığı cihazı da ısıttığı gözlemlenebilmektedir. Eğer bu sıcaklık çok yüksek değil ve ele alınabilecek haldeyse, bu durum oldukça normal olarak kabul edilebilir. Bu durumların tersindeyse, güç adaptöründe bazı aksiliklerin olduğu fark edilmelidir. 

Güç adaptörü, şarj etme sırasında cihaza güç de sağlar. Yani cihaz şarj oluyorken kullanıcı tarafından kullanılabilmesi için adaptör tarafından gereken akım da sağlanır. Adaptörler ile doğru akım sağlandığı takdirde birçok aygıtın şarj edilmesi gerçekleştirilebilmektedir.

Güç Adaptörü Nerede Kullanılır?

Farklı elektronik cihaz tipleriyle kullanılan harici güç adaptörünün örnekleri de vardır. Cep telefonları ve elde taşınır cihazlar, çeşitli şarj edilebilir nitelikteki cihazların şarj olmasını sağlayarak yeniden işlevsel konuma getiren, çalıştıran, enerjisi veren cihaz enerji çekmeyi mümkün kılan basit bir güç adaptörüyle birlikte gelir.

Oldukça küçük cihazlara bağlanabilen ve taşınabilir bataryalarda depolanan elektrik akımını kullanmalarına izin veren adaptör modelleri de vardır. Güç adaptörü tasarımlar, standart güç kablosunun bir ucundaki adaptöre takılmasına ve adaptörün diğer ucunu alternatif bir güç kaynağına takmaya izin verecek şekilde yapılandırılmıştır, böylece güç adaptör elektrik kesintisi sırasında oldukça iyi bir çözümdür.

Şarj etme durumunda cihaza güç sağlanması, adaptörün sürekli, istenilen yerde kullanılmasını sağlar. Adaptör şarj işlemini yaparken cihaza güç de sağlar. Yani cihaz şarj olurken hem de kullanılıyorsa adaptör tarafından bu kullanım için gereken güç de sağlanır. Sonucunda cihaz hem şarj olur hem de kullanılabilir. 

AC gerilim ile DC gerilim birbirinden çok farklıdır. AC gerilimin hem negatif hem de pozitif olduğu evreler vardır. DC gerilimin ise bir pozitif ve bir negatif ucu vardır ve iki uçta da gerilimler sabittir. DC gerilimin polarizasyonu sürekli sabittir ve evlerde çalışan birçok adaptörlü cihaz DC gerilim ile çalışır. Güç adaptörlerinde, en yaygın olanlarından biri laptop için kullanılan adaptörlerdir. Elektrik akımını laptopa ileten bu adaptörler, çıkarıldıktan sonra da laptopun kullanılmasına olanak sağlar. Eğer laptopa yani DC gerilime ihtiyaç duyan cihaza AC uygulanırsa cihaz bozulma riski taşır.

Güç Adaptörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Adaptör, güç dönüştürücüdür. Doğrultma ve akım gönderme görevi üstlenir. Güç gerekmesi durumunda düşük gerilime sahip güç kaynağı olarak kullanılır. Günümüz piyasasında her şeyde olduğu gibi bu güç adaptörlerinde de oldukça fazla çeşitleri ile satılmaktadır. Kullanıcıların düşünmesi gereken ilk şey, şarj edecekleri cihazın özellikleridir. USB kablosunun giriş tipine göre değiştiği gibi cihazın ihtiyaç duyduğu güce göre seçilmelidir. Doğru akım değerleri ile güç tespit edildiği takdirde cihazı şarj etmek mümkündür. 

Bulunulan duruma göre prize takılan adaptörler zaman zaman bozulabilir. Genellikle yüksek akım, kısa devre, sürekli elektrik kesintileri ile bozulurlar. Kullanıcının hatasından, aşırı ısınma durumundan, sert darbeler aldığından dolayı da adaptörlerin bozulduğu gözlemlenir. Isınma sorunu orijinal ürün kullanılmamasıyla alakalı olabilmekle beraber, bu ürünler daha dayanıklı olur, batarya ömrünü de uzatır. Yani güç adaptörü alırken daha düşük fiyatlı olanlardan seçmek yerine, cihazın markasına ait olan şarj aleti tedarik etmek oldukça önemlidir. Yan sanayi olarak söylenen ve ucuza üretilen cihazlar, kalitesiz malzeme ile üretildiklerinden sorun çıkarabilir. Cihaza zarar verebilme olasılığından, bu ürünlerden kaçınılmalıdır.

Şarj aleti, alternatif akımı ve basıncının karakteristiğini karşılayan bir aygıttır. Kontrol devresi görevini görerek doğru akım elde edilmesini sağlamaktadır. Güç adaptörleri farklı birçok cihazda kullanılır. Telefon, tablet, laptop bilgisayar, kamera, ev aletleri gibi farklı birçok üründe bu şarj aletleri kullanılmaktadır ve vazgeçilmez bir aygıttır. Tüm adaptör tipleri için, ürünlerin iyice test edildiğinden ve her türlü güvenlik standartlarına uyduğundan emin olmak oldukça önemlidir.